Matematik Bölümü



Tarihçe

     Mersin Üniversitesi Matematik Bölümü 1992-1993 Eğitim-Öğretim yılında Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde kurulmuştur. Matematik bölümünün öncelikli amacı temel matematik bilgisine ve bağımsız düşünme yeteneğine sahip, problemleri tahmin edebilen ve bunlara çözümler üretebilen ve farklı bakış açılarından problemlere yaklaşabilen ve matematiğin çeşitli alanlarında çalışmalar yapabilen bilim adamlarının yetiştirilmesini sağlamaktır.

    Bölümümüz 1993 yılından itibaren birinci öğretim ve 2010 yılından itibaren de ikinci öğretim programlarına öğrenci almaktadır. Bölümümüzde, Analiz, Uygulamalı Matematik, Topoloji, Geometri, Fonksiyonlar Teorisi ve Fonksiyonel Analiz, Diferansiyel Denklemler, Cebir ve Sayılar Teorisi alanlarında çeşitli dersler verilmektedir. Bölüm öğrencilerine bilgisayar kullanımı öğretilmekte ve programlama dersleri verilmektedir. Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü’nü tamamlayan öğrenciler “Matematikçi” unvanı ile mezun olurlar. Matematik bölümü mezunları hem kamuda, hem de özel sektörde geniş çalışma olanaklarına sahip olurlar.

Amaç: Matematik bölümü lisans eğitiminin amacı, temel matematik bilgisine sahip öğrenciler yetiştirmek ve hedefi lisansüstü çalışmalar yapmak olan öğrencileri bu yönde hazırlamaktır. 

Vizyon: Eğitim ve öğretimde, akademik alanda öncü rol alan, yenilikçilik kültürünü her daim devam ettiren, gelişen teknolojiye uyum sağlayarak ortaya çıkan yeni araştırma alanları ile ilgili çalışmalar yapan akademik yapısı ile ulusal ve uluslararası tanınan bir bölüm olmaktır.

Misyon: Matematik bölümünün misyonu, çağın gereksinimlerine uygun olarak lisans eğitimi programını sürekli yenileyerek, zorunlu derslerle temel matematiği ve matematiksel düşünceyi özümsetmeyi amaçlamak, geniş bir yelpazeye sahip seçmeli derslerle de öğrencilerinin kariyer hedefleri doğrultusunda kendilerini geliştirmelerine imkan sunmaktır. Ayrıca bölümümüz, Erasmus programıyla yurt dışındaki, Farabi programıyla da yurt içinde anlaşmalı olan üniversiteler ile olan işbirliği çalışmaları yardımıyla öğrencilerine geniş bir bilgi paylaşımı olanağı sağlamaktadır. Matematiksel gelişimlerinin yanı sıra matematik bölümü öğrencilerinin kişisel gelişimlerini ve matematiksel kültürlerini geliştirmeleri açısından, öğrencilere yönelik çeşitli seminer, konferans ve çalıştaylar düzenlenmektedir. Ayrıca, bölüm içinde yapılan akademik seminerler, düzenlenen ulusal ve uluslararası sempozyumlara öğrencilerin katılımını sağlayarak öğrencilerin akademik personel ile iletişimini artırmak ve böylece öğrenciler ile akademik personelin ortak çalışmalar yapması için uygun zemin hazırlanması hedeflenmektedir.

Program Dili: Türkçe

Bölüm Başkanı: Prof. Dr. Hamza MENKEN

Çift Anadal /Yandal Koordinatörü: Prof. Dr. Tuncay TUNÇ

AKTS ve Bologna Koordinatörü: Prof. Dr. Hamza MENKEN

MEVLANA Koordinatörü: Doç. Dr. Şemsi EKEN MERİÇ

ERASMUS Koordinatörü: Prof. Dr. Mehmet KÜÇÜKASLAN

FARABİ Koordinatörü: Doç. Dr. Sertaç GÖKTAŞ

Muafiyet ve Yatay Geçiş Komisyonu:

Dr. Öğr. Üyesi Ulviye DEMİRBİLEK ve İlgili Sınıf Danışmanı

Dış Paydaş Komisyonu: Prof. Dr. Hamza MENKEN ve Doç. Dr. Uğur DEĞER

Kurum İç Değerlendirme Komisyonu (KİDBİS): Doç. Dr. Şemsi EKEN MERİÇ


Son İki Yılda Uluslararası Dergilerde Yayınlanan Makaleler

2025
52. Değer, U.; Imaş kızı, M.; Abdullayev, F. On the behavior of m-th derivatives of polynomials in bounded and unbounded regions without zero angles in weighted Lebesgue spaces. AXIOMS, 2025, , -.
2024
51. Demirbilek, U.; Nadeem, M.; çelik, F.; Bulut, H.; şenol, M. Generalized extended (2+1)-dimensional Kadomtsev-Petviashvili equation in fluid dynamics: analytical solutions, sensitivity and stability analysis. NONLINEAR DYNAMICS, 2024, 112, 1-16.
10.1007/s11071-024-09724-3
50. Göktaş, S.; öner, A.; Gürefe, Y. The Extended Weierstrass Transformation Method for the Biswas-Arshed Equation with Beta Time Derivative. FRACTAL AND FRACTIONAL, 2024, 8, 1-20.
10.3390/fractalfract8100593
49. Göktaş, S.; öner, A.; Gürefe, Y. The Extended Weierstrass TransformationMethod for the Biswas-Arshed Equation with Beta Time Derivative. FRACTAL AND FRACTIONAL, 2024, , 1-20.
48. Long, L.; Gürefe, Y.; Moghaddam, B. Fractional Tikhonov regularization and error estimation in inverse source problems for Biharmonic equations: a priori and a posteriori analysis under deterministic and random perturbations. NUMERICAL ALGORITHMS, 2024, , 1-24.
10.1007/s11075-024-01955-0
47. şimşek, D.; Oğul, B.; Abdullayev, F. Dynamical Behavior of Rational Difference Equation x_{n+1}=((x_{n-13})/(±1±x_{n-1}x_{n-3}x_{n-5}x_{n-7}x_{n-9}x_{n-11}x_{n-13})). UKR. MATH. J., 2024, 76, 1093-1108.
46. Nam, B.; Huynh, L.; Long, L.; Gürefe, Y. On terminal value problem for fractional superdiffusive of Sobolev equation type. DISCRETE AND CONTINUOUS DYNAMICAL SYSTEMS - S, 2024, 17, 1195-1207.
10.3934/dcdss.2023172
45. Bayram, E.; Küçükaslan, M.; Et, M.; Aydın, A. Introducing Statistical Operators: Boundedness, Continuity, and Compactness. SIBERIAN MATHEMATICAL JOURNAL, 2024, 65, 1214-1226.
10.1134/S0037446624050215
44. Abdullayev, F.; Savchuk, V. Fejér-type positive operator based on Takenaka–Malmquist system on unit circle. J. MATH. ANAL. APPL., 2024, 529, 127298-127298.
https://doi.org/10.1016/j.jmaa.2023.127298
43. Küçükaslan, M.; Temizsu, F.; çınar, M.; Aydın, A. Deferred statistical convergence of A-transformation of real valued sequences. FILOMAT, 2024, 38, 1595-1611.
10.2298/FIL2405595K
42. Batool, F.; Suleman, M.; Demirbilek, U.; Rezazadeh, H.; Khedher, K.; Alsulamy, S.; Ahmad, H. Studying the impacts of M-fractional and beta derivatives on the nonlinear fractional model. OPTICAL AND QUANTUM ELECTRONICS, 2024, 56, 164-.
10.1007/s11082-023-05634-7
41. Bayram, E.; Aydın, A.; Küçükaslan, M. Weighted statistical rough convergence in normed spaces. MAEJO INTERNATIONAL JOURNAL OF SCIENCE AND TECHNOLOGY, 2024, 18, 178-192.
40. Gülşen, T.; Göktaş, S.; Abdeljawad, T.; Gürefe, Y. Sturm-Liouville problem in multiplicative fractional calculus. AIMS MATHEMATICS, 2024, 9, 22794-22812.
10.3934/math.20241109
39. Değer, U.; Abdullayev, F. On the behavior of derivatives of algebraic polynomials in regions with piecewise quasismooth boundary having cusps. FILOMAT, 2024, 38, 3467-3492.
10.2298/FIL2410467D
38. Değer, U.; Abdullayev, F. On the growth of derivatives of algebraic polynomials in regions with a piecewise quasicircle with zero angles. FILOMAT, 2024, 38, 3493-3522.
10.2298/FIL2410493D
37. Bayındır, H.; Değer, U. A note on approximation by some product means in variable exponent Lebesgue spaces. MAEJO INTERNATIONAL JOURNAL OF SCIENCE AND TECHNOLOGY, 2024, 18, 37-45.
36. Zeltser, M.; Sezgek, . Matrix transformations of double convergent sequences with powers. PROCEEDINGS OF THE ESTONIAN ACADEMY OF SCIENCES, 2024, 73, 379-395.
10.3176/proc.2024.4.07
35. Demirtaş, N.; Dalkılıç, O.; Riaz, M.; Al-quran, A. Mathematical analysis of parameters belonging to yhe universe in the soft set theory with new distance measures. JOURNAL OF INTELLIGENT AND FUZZY SYSTEMS, 2024, 46, 3975-3985.
34. Tariq, H.; Ashraf, H.; Rezazadeh, H.; Demirbilek, U. Travelling wave solutions of nonlinear conformable Bogoyavlenskii equations via two powerful analytical approaches. APPLIED MATHEMATICS-A JOURNAL OF CHINESE UNIVERSITIES, 2024, 39, 502-518.
10.1007/s11766-024-5030-7
33. Değer, U.; Abdullayev, F. Bernstein-Nikolskii-Markov-type inequalities for algebraic polynomials in a weighted Lebesgue space in regions with a cusps. TURKISH JOURNAL OF MATHEMATICS, 2024, 48, 713-733.
32. Yılmaz, E.; Aydın, E.; Göktaş, S. Solution of Dirac dynamic system by Laplace transform on time scales in quantum physics. FILOMAT, 2024, 38, 7719-7728.
10.2298/FIL2422719Y
31. Tunç, T.; Erdem, A. Korovkin-type theorems via some modes of convergence. FILOMAT, 2024, 38, 8-.
10.2298/FIL2402523T
30. Erdem, A.; Dişkaya, O.; Menken, H. On the F-Bernstein polynomials. UKRAINS’KYI MATEMATYCHNYI ZHURNAL, 2024, 76, 832-842.
10.3842/umzh.v76i5.7439
29. Erdem, A. P-Bernstein Polynomials. FILOMAT, 2024, 38, 8795-8804.
10.2298/FIL2425795E
28. Long, L.; Mınh, V.; Gürefe, Y.; Pandır, Y. GLOBAL EXISTENCE AND CONTINUOUS DEPENDENCE ON PARAMETERS OF CONFORMABLE PSEUDO-PARABOLIC INCLUSION. JOURNAL OF APPLIED ANALYSIS AND COMPUTATION, 2024, 14, 986-1005.
10.11948/20230246
27. şimşek, D.; Oğul, B.; Abdullayev, F. Dynamical Behavior of Solution of Fifteenth-Order Rational Difference Equation . FILOMAT, 2024, 38, 997-1008.
10.2298/FIL2403997S
26. Kışoğlu, H.; Ala, V. Analytical investigation of a Dirac particle dynamics in a hyperbolic magnetic field with position-dependent mass: exact solutions and ladder operators. PHYSICA SCRIPTA, 2024, 100, -.
10.1088/1402-4896/ada078
25. Altınok, M.; Küçükaslan, M. A characterization of h-strongly porous subsets of R. FILOMAT, 2024, 38, -.
10.2298/FIL2416807A
24. çuvalcıoğlu, G.; Taciroğlu, M.; Bal, A. A new method for CBR prediction using fuzzy set theory. CONSTRUCTION AND BUILDING MATERIALS, 2024, 447, -.
10.1016/j.conbuildmat.2024.138046
23. Değer, U.; Abdullayev, F. Bernstein-Nikolskii-Markov-type inequalities for algebraic polynomials in a weighted Lebesgue space in regions with cusps. TURKISH JOURNAL OF MATHEMATICS, 2024, 48, -.
22. Batool, F.; Rezazadeh, .; Ali, Z.; Demirbilek, U. Exploring soliton solutions of stochastic Phi-4 equation through extended Sinh-Gordon expansion method. OPTICAL AND QUANTUM ELECTRONICS, 2024, 56, -.
10.1007/s11082-024-06385-9
21. şenol, M.; Gençyiğt, M.; Demirbilek, U.; Az-zo’bi, E. Sensitivity and wave propagation analysis of the time-fractional (3+1)-dimensional shallow water waves model. ZEITSCHRIFT FÜR ANGEWANDTE MATHEMATIK UND PHYSIK, 2024, 75, -.
10.1007/s00033-024-02216-9
20. Erdem, A.; Dişkaya, O.; Menken, H. On the F-Bernstein Polynomials. UKRAINIAN MATHEMATICAL JOURNAL, 2024, 76, -.
10.1007/s11253-024-02364-1
19. Tariq, K.; Rezazadeh, H.; Tufail, R.; Demirbilek, U. Propagation of lump and travelling wave solutions to the (4+1)-dimensional Fokas equation arise in mathematical physics. INTERNATIONAL JOURNAL OF GEOMETRIC METHODS IN MODERN PHYSICS, 2024, , -.
10.1142/S0219887825500227
2023
18. Pandır, Y.; Gürefe, Y. A New Version of the Generalized F-Expansion Method for the Fractional Biswas-Arshed Equation and Boussinesq Equation with the Beta-Derivative. JOURNAL OF FUNCTION SPACES, 2023, 2023, 1-14.
10.1155/2023/1980382
17. Dişkaya, O.; Menken, H. Compositions of positive integers with 2s and 3s. DEMONSTRATIO MATHEMATICA, 2023, 56, 1-14.
10.1515/dema-2022-0227
16. Ravi, V.; Chidambaram, N.; çolakoğlu havare, .; Ahmed, H.; Jaganathan, S.; Jaganathan, J. QSPR Study and Distance-Based New Topological Descriptors of Some Drugs Used in the COVID-19 Treatment. JOURNAL OF MATHEMATICS, 2023, 2023, 1-15.
10.1155/2023/1187415
15. Pandır, Y.; Aktürk, T.; Gürefe, Y.; Juya, H. The Modified Exponential Function Method for Beta Time Fractional Biswas-Arshed Equation. ADVANCES IN MATHEMATICAL PHYSICS, 2023, 2023, 1-18.
10.1155/2023/1091355
14. Abdullayev, F.; Savchuk, V.; Savchuk, M. BEST APPROXIMATION-PRESERVING OPERATORS OVER HARDY SPACE. ANALYSIS AND MATHEMATICAL PHYSICS, 2023, 13, 1-19.
10.1007/s13324-023-00825-7
13. Yasmın, H.; Pandır, Y.; Aktürk, T.; Gürefe, Y. Exact Solutions of the Stochastic Conformable Broer–Kaup Equations. AXIOMS, 2023, 12, 1-32.
10.3390/axioms12090889
12. Demirbilek, U.; Reşidoğlu, H. Application of IBSEF Method to Chaffee–Infante Equation in (1 + 1) and (2 + 1) Dimensions. COMPUTATIONAL MATHEMATICS AND MATHEMATICAL PHYSICS, 2023, 63, 1444-1451.
10.1134/S0965542523080067
11. Dalkılıç, O.; Demirtaş, N. A novel perspective for Q‑neutrosophic soft relations and their application in decision making. ARTIFICIAL INTELLIGENCE REVIEW, 2023, 56, 1493-1513.
10.1007/s10462-022-10207-3
10. Dalkılıç, O.; Demirtaş, N. Algorithms for Covid-19 outbreak using soft set theory: estimation and application. SOFT COMPUTING, 2023, 27, 3203-3211.
10.1007/s00500-022-07519-5
9. Dişkaya, O.; Menken, H. Bernoulli-Padovan polynomials and Pado-Bernoulli matrices. MAEJO INTERNATIONAL JOURNAL OF SCIENCE AND TECHNOLOGY, 2023, 17, 55-67.
8. Eken meriç, . Golden Riemannian Submersions. FILOMAT, 2023, 37, 5659-5670.
10.2298/FIL2317659M
7. özkartepe, N.; Imaş kızı, M.; Abdullayev, F. Bernstein-Nikolskii-Markov-Type Inequalities for Algebraic Polynomials in a Weighted Lebesgue Space. FILOMAT, 2023, 37, 5701-5715.
6. Yılmazer, M.; Yılmaz, E.; Göktaş, S.; Et, M. Multiplicative Laplace transform in q− calculus. FILOMAT, 2023, 37, 5859-5872.
10.2298/FIL2318859Y
5. Yılmaz, E.; Gülşen, T.; Göktaş, S. Reconstruction of Green’s function for multiplicative Sturm-Liouville problem. FILOMAT, 2023, 37, 761-773.
10.2298/FIL2303761Y
4. Hejduk, J.; Küçükaslan, M.; Loranty, A. On 〈s〉-generalized topologies. WALTER DE GRUYTER GMBH, 2023, 0, -.
10.1515/gmj-2023-2096
3. Demirtaş, N.; Dalkılıç, O. Evaluation of medical diagnosis of prostate cancer based on fuzzy TOPSIS–database interaction. COMPUTATIONAL AND APPLIED MATHEMATICS, 2023, 42, -.
10.1007/s40314-023-02454-z
2. Dişkaya, O.; Menken, H. Compositions of positive integers with 2s and 3s. DEMONSTRATIO MATHEMATICA, 2023, 56, -.
10.1515/dema-2022-0227
1. Dalkılıç, O.; Demirtaş, N. Novel hybrid soft set theories focusing on decision-makers by considering the factors affecting the parameters. JOURNAL OF EXPERIMENTAL & THEORETICAL ARTIFICIAL INTELLIGENCE, 2023, , -.
10.1080/0952813X.2023.2259913

  •   GENEL
    •   İletişim
  • Birim Adres:
    Mersin Üniversitesi, Fen Fakültesi, Matematik Bölümü, Çiftlikköy Kampüsü 33343, Yenişehir / MERSİN
  • Birim Sekreterlik Tel:
    +90 324 361 00 01 / 17027
  • Birim Sekreterlik e-mail: matematik@mersin.edu.tr